JAK WYBRAĆ FOTOGRAFA I KAMERZYSTĘ NA SWÓJ ŚLUB?

W związku z bardzo dużą ilością zapytań dotyczących tego, czym sugerowaliśmy się dokonując wyboru fotografa i kamerzysty na nasz ślub i wesele, chcemy przedstawić kilka wskazówek, którymi my się sugerowaliśmy.

Generalnie, najważniejszą rzeczą jest ustalenie, co jest dla nas sprawą priorytetową na naszym ślubie. Oczywiście nie mówimy tu o samej przysiędze małżeńskiej, tylko o kwestiach stricte technicznych. My stwierdziliśmy, że bardzo ważną dla nas rzeczą jest udokumentowanie tych chwil. Zależało nam, żeby było to zrobione w sposób profesjonalny i nacisk położyliśmy na szukanie takich właśnie osób, tj. ludzi, których pasją jest fotografowanie i robienie filmów w dniu ślubu.

Oczywiście, jeśli ktoś ma nieograniczone możliwości finansowe, to każdą „rzecz” może mieć z górnej półki, ale w praktyce wygląda to najczęściej tak, że z jednej rzeczy rezygnujemy, po to, by skupić się właśnie na tej innej, czyli tej, na której nam bardziej zależy. Tak przynajmniej było w naszym przypadku 🙂

Postanowiliśmy, że rezygnujemy z wypożyczenia auta. Nie widzieliśmy sensu w tym, żeby wydawać na to pieniądze. Stwierdziliśmy, że to tylko auto, którym pojedziemy do ślubu. Ostatecznie poprosiliśmy znajomego, by pełnił w tym dniu funkcję kierowcy:) Jego białym autkiem pojechaliśmy z kościoła do pałacu, w którym odbyło się wesele. I było i fajnie, i tanio 😀 Nawet bardzo tanio, bo kosztowało nas to butelkę wódki weselnej 😀 Wypożyczenie auta oscyluje w kwocie 500 – 2000 zł. My te pieniądze mogliśmy zatem przeznaczyć na zdjęcia i film.

Z racji tego, że Dawid przez jakiś czas zajmował się fotografią, stwierdził, że ogrom ślubnych zdjęć to po prostu buble. Photoshop używany bez opamiętania, jakieś dziwne, sztuczne pozy, dekoracje, świeczki, lampeczki itd. Nic w tych zdjęciach nie widział wartościowego. Jego zdaniem dobre zdjęcie to zdjęcie naszpikowane prawdziwymi emocjami, gdzie po prostu w gestach, spojrzeniach widać uczucie. Jego zdaniem dobry fotograf po prostu z ludzi „wyciąga” te emocje. W szczególności raziło Dawida to, że wiele ślubnych zdjęć jest bardzo przerabiana w Photoshopie, natomiast fotograf powinien pracować obiektywem. Retusz powinien być dodatkiem, taką wisienką na torcie, a nie podstawą w zdjęciu. Tym oto sposobem zaczęliśmy szukać kogoś takiego 🙂

Trafiliśmy na listę 99 najlepszych fotografów ślubnych i przeglądaliśmy po kolei ich portfolia.  Link znajduje się TUTAJ. Ja oddałam w tej kwestii  pałeczkę Dawidowi. Lista ta jest dość obszerna, bo jak wskazaliśmy, znajduje się na niej 99 najlepszych. Znudzona oglądaniem miliona zdjęć powiedziałam, że ma on wybrać najlepszych z najlepszych i wtedy pokazać mi tę grupę. Wcześniej znalazłam stronę Heart and colour na Fb, gdzie można znaleźć naprawdę zachwycające zdjęcia, pełne piękna i emocji. W ten sposób Dawid wiedział, na czym mi zależy, co chcę zawrzeć w naszych ślubnych zdjęciach, a on, swoim nieco bardziej fachowym okiem oceniał prace fotografów z listy. Tym też sposobem wybraliśmy kilku naszym zdaniem najlepszych fotografów i wysłaliśmy maile z pytaniem o terminy. No i o cenę 🙂

Udało nam się znaleźć idealnego fotografa. Zdecydowaliśmy się też u niego na sesję narzeczeńską. Powodów było kilka – chcieliśmy zobaczyć, jak będzie nam się pracowało z fotografem, jakie dostaniemy zdjęcia, jak będziemy się czuli przed obiektywem i jednocześnie uzyskamy w ten sposób odpowiedź, czego możemy się spodziewać odbierając zdjęcia ślubne.

Nasza rada brzmi – naprawdę warto dobrze przejrzeć galerie zdjęć, jakie fotografowie umieszczają na swoich stronach internetowych. Warto zwrócić uwagę, jakie zdjęcia są z każdej części uroczystości – przygotowań, ślubu, wesela i sesji plenerowej. Wiadomo, że dla fotografa najbardziej komfortowe są te momenty, kiedy może wyreżyserować chwilę, tj. odpowiednio nas ustawić itd. Ważne zatem są te zdjęcia, gdzie fotograf musi skorzystać z tego, co ma – a więc np. uchwycić nas i gości weselnych w tańcu. Warto zatem przejrzeć galerie z tych momentów. Trzeba też pamiętać o ustaleniu wszelkich szczegółów z fotografem, tj. powiedzieć mu, na czym najbardziej nam zależy, które momenty ślubu czy wesela są dla nas kluczowe, no i ustalić wszelkie szczegóły techniczne, typu cena, ilość odbieranych zdjęć, albumów, jakiej obróbce będą zdjęcia poddane, kiedy zdjęcia będą gotowe do odbioru, jak będą wyglądały albumy itd. Liczy się każdy szczegół 🙂 Warto pamiętać też o tym, iż termin realizacji określony w umowie zaczyna biec od momentu zrobienia zdjęć/ujęć plenerowych, a nie od dnia uroczystości.

Jeśli chodzi o film – tutaj nie korzystaliśmy z żadnej listy, łatwo było znaleźć w Internecie najciekawsze i zarazem najbardziej polecane firmy zajmujące się tą branżą w Poznaniu. Znaleźliśmy dwie takie firmy, które były polecane i wysoko oceniane przez innych,  i wybraliśmy tę, która od razu nam się spodobała. Czym się sugerowaliśmy dokonując tego wyboru? Przede wszystkim jakością nagrywanego obrazu, jakością nagrywanego osobno dźwięku, podkładem muzycznym, obróbką całego zebranego materiału, ilością kamer, które będą nagrywały nas podczas ślubu i wesela oraz oczywiście współpracą z osobami, które te wydarzenia będą rejestrować. Świetny kontakt z kamerzystami jest również bardzo ważny. Im swobodniej czujemy się w ich towarzystwie, tym swobodniej będziemy zachowywać się przed kamerą. Ba! Nawet nie będziemy zwracali na nich uwagi. U nas właśnie tak było, że kompletnie nie zwracaliśmy uwagi ani na fotografa, ani na kamerzystę. To oni szukali tych momentów, w których będzie dobry kadr/zdjęcie. My czuliśmy się bardzo swobodnie. Dzięki temu nasze zdjęcia, czy ujęcia w filmie są (naszym zdaniem) naturalne.

Jeśli chodzi o film weselny, zależało nam głównie na tym, by wybrane były te momenty, które naprawdę były wyjątkowe, a nie 3-godzinna rejestracja dosłownie wszystkich zdarzeń. Chcieliśmy, by nasz film zmieścił się w około 1 godzinie i tak też się stało. Żadnych szmerów, przejść, trzęsącej się kamery, ustawianych kadrów – wszystko naturalne, czysty dźwięk i piękna muzyka w tle.

Naszym zdaniem zdjęcia i film, oprócz oczywiście wspomnień, to najważniejsze pamiątki ze ślubu. Jeśli są naprawdę dobre, będziemy z zadowoleniem do nich wracać i pokazywać rodzinie i znajomym. Dla nas nasze zdjęcia i film takie właśnie są. Oczywiście ktoś inny może oceniać je inaczej, ale są one na pewno zrobione przez profesjonalistów, a na tym bardzo nam zależało 🙂 Jeśli chcemy, by nasze zdjęcia / film, były profesjonalne, musimy liczyć się z odpowiednią ceną. Z własnego doświadczenia możemy doradzić, że warto zaoszczędzić na innych elementach,  z niektórych zrezygnować, inne wykonać samemu, po to, by właśnie w tej kwestii móc zaszaleć! 🙂

Nam udało się zaoszczędzić na wypożyczeniu auta weselnego, fajerwerkach, drink barze, candy barze i dekoracjach. Zamiast pokazu fajerwerków, za który trzeba zapłacić mniej więcej 1000 – 2000 zł, my zdecydowaliśmy się na zimne ognie, na które wydaliśmy zawrotną kwotę 150 zł 😀 A zdjęcie (znowu naszym zdaniem) wyszło niczego sobie:)

Dostaliśmy też sporo wiadomości odnośnie naszych weselnych dekoracji, kwiatów, drink baru, candy baru, zespołu – obiecujemy, że opowiemy także i o nich w kolejnych „weselnych” postach:)

 

Może zainteresuję Cię również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *