IDEALNY RODZIC ? HA !

Przede wszystkim należy sobie szczerze powiedzieć i uzmysłowić, że pojęcie rodzic idealny nie istnieje, no może oprócz nas :). Oczywiście w teorii można sobie stworzyć taki przepis na idealną mamę czy tatę, ale praktyka i tak pokaże swoje.

Grunt to do ideału dążyć! 🙂 Dobrze jest, a właściwie niezbędnym jest, żeby razem usiąść i przegadać, jakimi rodzicami chcemy być, co chcemy naszemu dziecku / dzieciom dać, przekazać, czego ich nauczyć, a od czego uchronić, no i tu zaczynają się schody :). W głowie stworzyliśmy jakiś plan i teorię, a tu druga strona medalu, jakim jest małżeństwo ma inną wizję. Dacie wiarę? 😉 Kiedy już mamy taki „rysopis” rodzica, którym chcemy być, łatwiej do tego wzorca dążyć. Bez takiego przygotowania to trochę jak jazda po omacku, beż żadnej mapy i drogowskazów.

Ok, mamy obrany jakiś model i..? I teraz trzeba by było się na tej rodzicielskiej drodze wspierać. Zauważyłam, że kiedy mi kończą się pokłady cierpliwości do naszej pociechy, wtedy u taty jakby ona rośnie. I na odwrót. Kiedy jeden pracuje, drugi się dzieckiem zajmuje. Mówi się, że dziecko potrzebuje ogromnie mamy, że bez niej zginie. Jasne, zwłaszcza na początku. Trzeba pamiętać jednak, że tata ma taki sam udział w poczęciu, ma więc takie same prawa i ma też swoje obowiązki. Razem jest o wiele łatwiej, a dla dziecka, jak pokazują liczne badania, ma to ogromne znaczenie dla jego rozwoju emocjonalnego.

Ostatnio usłyszałam cenną radę – Co robić, kiedy kończy się cierpliwość? „Kiedy trafia cię szlag, módl się. Skoro pan Bóg tak testuje twoją cierpliwość, to znaczy, że da ci też na to odpowiednią radę.” Chyba tylko rodzic wie, jak dziecko potrafi testować cierpliwość. A myślę, że jeszcze wiele przed nami w tej kwestii;)

Druga kwestia jest taka, że inaczej wychowujemy syna, a inaczej córkę. Muszę się przyznać, że nie do końca zdawałam sobie z tego sprawę i często trudno mi pewne bariery pokonać. Okazuje się, że ambitna, samodzielna, pracująca mama jest świetnym przykładem dla córki, która uczy się dzięki temu pozytywnych wzorców. Jednak dla syna niekoniecznie będzie to dobry punkt odniesienia. Okazuje się, że roztoczony nad synem parasol ochronny ambitnej, niezależnej mamy to prosta droga do… lenistwa syna. Taki syn ma poczucie, że zawsze może liczyć na mamę i zrzuca ze swych barków część męskiej odpowiedzialności. W tej sytuacji musi wkroczyć do akcji tata. To właśnie on ma swój nieopisany udział w wychowaniu syna. To właśnie tata uczy syna, że mężczyzna po prostu musi sobie poradzić. Dlatego tak ważne są te momenty tylko dla nich – samodzielne wypady, rozmowy, czy te ich męskie sekrety 😉 Nie pojawi się w życiu dziecka taki moment, kiedy mama trochę odpuści i będzie czuła, że czas oddać pałeczkę tacie. Przyznam, że dla mnie było to zaskakujące, ale ten wyraźny podział musi być właściwie od początku.

Kiedy za bardzo matkuje i chętnie ulegam na te „wymuszenia” naszego synka, walczę ze sobą i za namową Dawida staram się odpuścić. Dla mnie jest to naprawdę trudne! Ale wiem, że tak będzie najlepiej dla Frania, a właśnie to jest, dla nas, rodziców najważniejsze –  dobro naszego dziecka.

W całym tym byciu idealną mamą, czy tatą trzeba tez pamiętać moim zdaniem o zdrowym rozsądku i dystansie. Nie dajmy się zwariować – kupowanie miliona niepotrzebnych akcesoriów, wyprawa do szpitala z błahych powodów, czy teksty „moje dziecko to już miało pierwszy ząbek w tym wieku” – lepie sobie darować 😀

Jest takie powiedzenie, że ojciec do domu wnosi, a mama buduje. To kobieta tworzy ten domowy klimat, to ciepło, domowe zacisze. Między innymi dlatego na samą myśl o mamie, czujemy przyjemne uczucie ciepła na sercu. Tata z kolei to bezpieczeństwo. Rodzice natomiast to bezgraniczna miłość, oddanie i wsparcie.

Nie trzeba być idealnym rodzicem, żeby być super rodzicem! Miłość, wyrozumiałość, cierpliwość i optymizm na pewno wystarczą do tego, żeby wiedzieć, jakimi drogami podążać w tej rodzicielskiej podróży.

Może zainteresuję Cię również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *