ETYKIETA W KOŚCIELE, CZYLI ZASADY SAVOIR VIVRE OBOWIĄZUJĄCE W ŚWIĄTYNI

Każdy rozsądny człowiek pragnie wywrzeć dobre wrażenie. W końcu „jak cię widzą, tak cię piszą”. Idziesz na rozmowę kwalifikacyjną / rozmowę z szefem / egzamin? Na pewno chcesz dobrze wyglądać, a twój strój ma nie tylko pokazać, że jesteś porządnym człowiekiem, ale także wyrazić szacunek dla tej osoby, z którą się spotkasz.

Jak zatem wyglądasz i zachowujesz się na spotkaniu z samym Panem Bogiem?:)

Jako że niedawno mieliśmy aurę letnią, momentami iście tropikalną, warto właśnie teraz pochylić się nad zasadami dobrego zachowania w sferze sacrum:)

 1. STRÓJ

Przede wszystkim strój. Jak powinniśmy ubrać się do kościoła? Skoro dzień święty mamy święcić, to niedzielny, świąteczny strój powinien być odświętny. Ale uwaga – odświętny nie oznacza bogaty, pstrokaty, wyzywający, przykuwający uwagę. Strój odświętny powinien być elegancki, czysty, schludny, skromny. Niedozwolone są krótkie spodenki – zarówno u pań i panów:), wydekoltowane bluzki, koszulki, wyzywające napisy, wzory i kolory, krótkie spódnice, obcisłe sukienki, niebotyczne obcasy. Taki strój, jeśli ktoś w ogóle uważa taki za elegancki i kobiecy, może ubrać np. na imprezę, ale do kościoła po prostu nie wypada.

 1. GODNE ZACHOWANIE

Tutaj naprawdę wiele można by mówić, m.in.:

 • guma do żucia – zasada prosta i oczywista. Nie wypada żuć gumy na ważnym spotkaniu, gdyż oznacza to brak szacunku dla drugiej osoby (w tym przypadku jakże ważnej! 🙂
 • noga na nogę, ręce w kieszeni – mowa ciała często przekazuje więcej niż to, co faktycznie mówimy. Taka pozycja ciała wskazuje na znudzenie i lekceważenie innych osób (Pana Boga przede wszystkim).
 • szepty z koleżanką – nie wypada przeszkadzać na wykładzie, konferencji, zebraniu, a więc tym bardziej nie wypada przeszkadzać w świątyni, gdzie inni wierni z uwagą słuchają kapłana, czy pogrążeni są w modlitwie.
 • włączony telefon komórkowy – przed ważnym spotkaniem należy wyłączyć / wyciszyć telefon. Tym bardziej przed mszą.
 • miejsce przed kościołem – jeśli idziemy do cioci na imieniny, to wchodzimy do środka, czy zostajemy przed drzwiami?:)
 • odpowiednie gesty – wchodząc do świątyni robimy wyraźny znak krzyża, a nie jakieś machanie ręką tudzież drapanie się:) Jeśli przechodzimy przed Tabernakulum, powinniśmy na chwilę uklęknąć na obu kolanach. Jakieś przykucnięcie nie wchodzi w grę.
 • nieuczestniczenie w Eucharystii – nie modlimy się, nie śpiewamy, czyli generalnie przyjmujemy pozycję milczącą. Przychodzimy na spotkanie z Panem Bogiem, ale nie chcemy rozmawiać?
 • kiedy przechodzimy obok świątyni, kapliczki, krzyża – robimy znak krzyża, mężczyźni mogą zdjąć czapkę. Po co? A po co witasz się ze znajomym, którego mijasz na ulicy? Wstydzisz się? Hm, a ze znajomym wstydzisz się przywitać? Niech się inni gapią i biorą z Ciebie przykład!:)
 • na mszę, a po mszy… do sklepu – zdecydowana większość osób po niedzielnej mszy świętej udaje się do sklepu. Pytanie tylko po co? Naprawdę nie zdążyli zrobić zakupów przez cały tydzień? Dzień święty mamy święcić, a nie marnować czas na tak przyziemne, codzienne sprawy, jak robienie zakupów. Gdybyśmy nie chodzili w niedziele do sklepów, ich właścicielom nie opłacałoby się ich otwierać, gdyż nie przynosiłby zysku. Pracownicy mieliby wolne, a więc mogliby dzień święty święcić;)

Warto zaznaczyć na końcu, że tylko jedno przykazanie rozpoczyna się od słów „Pamiętaj”. I jest to właśnie trzecie przykazanie: Pamiętaj, abyś dzień święty święcił. Poza tym znajduje się ono już na trzecim miejscu! Jak zatem dla Boga ważne jest, byśmy ten niedzielny, świąteczny dzień święcili! Ten dzień powinien być przeznaczony dla Boga i dla rodziny. Nie dla pracy, sprzątania, czy robienia zakupów, ale właśnie dla oddania czci Bogu i poświęcenia tego czasu najbliższym. Oczywiście są zawody, które muszą być wykonywane w niedzielę, ale tego oczywiście tłumaczyć nie trzeba:)

Jak widać, powyżej wskazane zasady są proste i niewymagające. Warto zatem je zapamiętać i wpoić naszym dzieciom, by nie popełniały w tej materii błędów:)

A czy Wy spotkaliście się z jakimś niestosownym zachowaniem w kościele, o którym tutaj nie napisaliśmy? Piszcie śmiało, wzajemnie się edukujmy!:)

 

Może zainteresuję Cię również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *