DOCEŃ TO, CO MASZ. A RACZEJ KOGO MASZ.

– To był zwykły, wrześniowy dzień. –

– To był normalny dzień, nic szczególnego się nie działo. –

– Był zwykły, gorący, letni dzień. Nic nie zapowiadało tragedii. –

Tak zazwyczaj ludzie zaczynają opowiadać tragiczną historię, jaka im się przydarzyła. Był zwykły dzień, bez żadnych większych planów, wydarzeń. Nic nie zapowiadało tego, co się potem stało. A stała się tragedia.

Każdy z nas niemal codziennie słyszy jakieś tragiczne historie. Dzieją się gdzieś daleko, jakby poza naszym zasięgiem. Do czasu, aż nie dotkną nas osobiście. Wtedy zadajemy sobie z kolei pytanie, dlaczego to spotkało właśnie nas.

Jednym z najbardziej traumatycznych, tragicznych wydarzeń, które mogą nas dosięgnąć jest niespodziewana śmierć bliskiej osoby. Mąż, żona, matka, ojciec, dziecko, siostra, brat…. Boże, jak my się wszyscy tego boimy.

Jakiś czas temu przeczytałam książkę Joan Didion „Rok magicznego myślenia”. Książka ta opisuje proces żałoby, jaki przechodzi żona po niespodziewanej śmierci męża. Z jednej strony może wydawać się nudna, jeśli tylko skupimy się na przebiegu wydarzeń, na akcji. Jeśli jednak pozwolimy autorce poprowadzić się przez ścieżkę refleksji poświęconych właśnie opisywanemu przez nią procesowi żałoby, nie będziemy mogli się oderwać.

Co jest w tej książce takiego pociągającego? Moim zdaniem to, że można choć przez chwilę pochylić się nad kwestią śmierci bliskiej nam osoby. Jeśli to jest mąż / żona, to czy nie wali się cały świat? A jeśli to będzie dziecko, to jak rodzice mają to unieść?

Książka w żaden sposób nie da nam uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, nie da recepty na takie traumy. Jeśli jednak dobrze tę lekcję przyjmiemy, DOCENIMY to, kogo obok siebie mamy.

Żona/ mąż / mama / tata nie jest ideałem? Na pewno nie jest, bo takich ludzi po prostu nie ma:) Ale tu świetnie pasują słowa śp. ks. Jana Kaczkowskiego:

źródło Printerest

Także kończąc tenże wpis, chcielibyśmy zadać Wam pracę domową 😀 Idź, przytul tę swoją ważną dla Ciebie osobę!:) Postaraj się jej pokazać, jak bardzo dziękujesz Bogu za to, że ją obok siebie masz.

Może zainteresuję Cię również

1 komentarz

  1. Chciałoby się powiedzieć że niby oczywiste to jest, ale nie doceniamy tego co mamy. Piękna niedzielna refleksja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *