CO NALEŻY ROBIĆ W OKRESIE NARZECZEŃSTWA?

Statystyki pokazują, że decyzję o zawarciu małżeństwa młodzi Polacy podejmują po tym, jak zdobędą wykształcenie i osiągną stabilizację ekonomiczną. Oznacza to, że okres narzeczeństwa najczęściej przypada w okresie studiów. Tak też było u nas:)

Okres studiów oznacza najczęściej mieszkanie w dużym mieście, stąd nie brakuje pomysłów na wspólne spędzanie czasu przez zakochanych:)

Okres narzeczeństwa to naszym zdaniem bardzo fajny czas, zdecydowanie fajniejszy od etapu, gdzie jesteśmy po prostu parą. Dlaczego? Bo robi się poważniej, my traktujemy siebie poważniej, daliśmy sobie słowo i na ukochaną osobę patrzymy już jako na przyszłą żonę/męża. Mamy wobec siebie plany, a to wprowadza nasz związek level wyżej:)

Oczywiście każdy związek ma swój własny czas, czyli inaczej to ujmując, idzie swoim tempem 😀 Nie powinniśmy w tym zakresie niczego przyspieszać, ale też nie powinniśmy niczego spowalniać. Osobiście nie potrafimy zrozumieć, czym kierują się pary będące już dobrych kilka lat w związku, a niedecydujące się na ten ważny krok, jakim jest narzeczeństwo.

Jak zatem produktywnie i efektywnie wykorzystać okres narzeczeństwa? Przede wszystkim to jest moment na to, by się lepiej poznać i „przegadać” wszystkie ważne kwestie. Najkrócej to ujmując, należy odpowiedzieć sobie wzajemnie na wiele ważnych pytań, między innymi takich jak:

  1. Kim Ty jesteś dla mnie, kim ja chcę być dla Ciebie?
  2. Jak wyobrażam sobie miejsce Boga w naszym małżeńskim życiu?
  3. Czego najbardziej pragnę dla naszego małżeństwa?
  4. Co jestem gotów/gotowa dla Ciebie zrobić?
  5. Co czuję, gdy myślę o naszych przyszłych dzieciach?
  6. Jakie wartości uważam za najważniejsze w naszym wspólnym życiu?
  7. Jak wyobrażam sobie nasz zwyczajny, małżeński dzień?
  8. Co czuję na myśl o ewentualnej możliwości Twojej lub mojej nieuleczalnej choroby/kalectwa? Co zrobiłbym/zrobiłabym w takiej sytuacji?
  9. Co czuję na myśl o ewentualnym braku możliwości posiadania przez nas dzieci? Co wówczas bym zrobił/zrobiła?
  10. Jak wyobrażam sobie pielęgnowanie naszej miłości w małżeństwie?

Tych kilka jakże ważnych pytań pozwoli nam poruszyć w ogóle tematy, o których zazwyczaj nie lubimy mówić. Kto chce myśleć o tym, że może nie będziemy mogli mieć dzieci, albo któregoś dnia jedno z nas poważnie zachoruje? Komu chce się dywagować na temat tego, jakie wartości chcemy przekazać dzieciom, czy na którym miejscu postawimy Boga w naszym wspólnym życiu? Świat stał się wygodny, łatwy, lekki i to nawet nie jest w dobrym tonie mówić na głos o tym, co trudne. A przecież bez odpowiedzenia sobie na tak ważne pytania, nie znamy ani samych siebie, ani tej drugiej osoby. Oczywiście można powiedzieć, że teoria to jedno, a potem przyjdzie prawdziwe życie i dopiero wówczas przekonamy się, jak postąpimy. Na pewno jest takie ryzyko, że mimo składanych wcześniej deklaracji postąpimy w krytycznej sytuacji inaczej, ale czy to jest argument przemawiający za tym, że nie warto poruszyć w okresie narzeczeństwa tych kwestii?

Oprócz poznawania się i ciągłych rozmów, warto wykorzystać ten czas na przyjemności:) Skoro, załóżmy, jesteśmy na studiach, to nie mamy jeszcze zbyt wielu zmartwień oprócz sesji i dylematu, jak to zrobić, by starczyło pieniędzy 😀

Warto w tym czasie robić to, co obojgu sprawia nam przyjemność. Dla jednych będą to podróże, dla innych sport, a jeszcze dla innych chodzenie do teatru. My wykorzystaliśmy ten czas na kilka sposobów. Przede wszystkim zaczęliśmy wspólnie podróżować i był to po prostu cudowny czas:)

Poza tym bardzo często wychodziliśmy do kin i teatrów. W Poznaniu są fajne, kameralne kina i teatry, więc naprawdę jest w czym wybierać. Spotykaliśmy się ze znajomymi, chodziliśmy na imprezy i romantyczne kolacje. Robiliśmy sobie też niespodzianki i drobne prezenty. To naprawdę ważne, żeby przeżyć taki czas. Teraz wiemy, że jest tego czasu jest coraz mniej, a obowiązków ciągle przybywa. Dzięki temu, ze tak aktywnie spędzaliśmy razem czas w okresie narzeczeństwa, teraz, gdy sporo już się pozmieniało z racji tego, że niebawem pojawi się nasze Maleństwo, czujemy, że nic nas nie omija i na wszystko był i jest odpowiedni moment:)

                                                             Budapeszt 2014
budapeszt - 2014

                                                                 Rzym -2015

                                                        Chorwacja / Wiedeń 2015

                                                                Wiedeń 2015

                                                                 Berlin 2016

                                                                   Londyn 2016

                                                Budapeszt 2014 / Londyn 2016

Może zainteresuję Cię również

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *